Kanał Rss
Content
Pseudo Graffiti. I po co?
30 kwietnia 2020

W Katowicach rusza duża akcja czyszczenia miejskich murów z pseudo-graffiti, bohomazów i wulgarnych napisów. Ani to wygląda, ani to przekaz. Mieszkańcy zadają sobie pytanie po co to wszystko. Spraye kosztują, lepiej iść do kina! Mimo wszystko, paskudne graffiti zostanie usunięte z 51 lokalizacji w centrum, ale również dzielnicach. Koszt akcji to około 85 tys. zł.

Pseudo-graffiti, bazgroły, a często po prostu wulgarne napisy, które właściwie nie znaczą dla nikogo, poza autorem, zupełnie nic. A licznie pokrywają kamienice i budynki. Rzecz jasna- uroku im nie dodają, a irytują zwłaszcza gdy gryzmoły pojawią się na odnowionych elewacjach. Czasami ma się wrażenie, że ktoś czeka w krzakach na koniec robót, i od razu po odejściu ekipy budowlanej musi napisać zwyczajne przekleństwo. Taka twórczość to nie sztuka uliczna, a zwykła dewastacja, z którą katowicki KZGM walczy już od kilku lat.  

Warto wspomnieć, że ubiegłym roku akcja czyszczenia miejskich murów objęła aż 80 lokalizacji, kosztowała ponad 100 tys. zł. W tym roku skala będzie podobna. Usunięte zostaną bazgroły z aż 51 lokalizacji. Szacowany koszt prac to około 85 tys. zł. Ciekawe, ile miasto wyda za rok. Może warto pomyśleć o monitoringu? Będzie przydatny nie  tylko w obronie elewacji. – Rozpoczęliśmy prace nad usunięciem działań wandali, a jak pokazuje nasze doświadczenie ponawiane działania tego typu skutecznie zniechęcają do szpecenia kamienic wpisami na temat swoich sympatii i antypatii klubowych – tłumaczy Marcin Gawlik, zastępca dyrektora KZGM. 

Prace rozpoczną się już w tym tygodniu i – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – zakończą jeszcze w tym roku. Część miejsc, z których pseudo-graffiti zostanie usunięte wskazali sami mieszkańcy poprzez aplikację naprawmyto.pl. 

– To, czy wykonanie szpecącego graffiti kwalifikuje się jako wykroczenie, czy jako przestępstwo, zależy od wartości oszacowanych szkód. Sprawca musi się liczyć nawet z mandatem wysokości 500 zł – powiedział Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: